Sopocki obiekt w finale konkursu "Modernizacja Roku 2016"

Odresturowany pensjonat „Eden”
Pensjonat "Eden" po renowacji Fot.UMS

Pensjonat „Eden” to sopocki budynek biorący udział w ogólnopolskim konkursie „Modernizacja Roku 2016”. Po merytorycznych ocenach ekspertów we wcześniejszych etapach konkursu, teraz czas na głosowanie. „Eden” ma szanse na zwycięstwo – głosować można do 9 sierpnia.

Pensjonat „Eden” położony przy ulicy Kordeckiego 4/6 jest wyjątkowy nie tylko ze względu na wartość zabytkową obiektu i przeprowadzone w nim prace, ale również z uwagi na unikalną historię. Powstał ok. 1910 roku, dwa lata później został przebudowany według projektu Wilhelma Lippke. Obiekt przystosowano wówczas do potrzeb hotelowych, przygotowując 50 miejsc noclegowych. W 1919 roku hotel odkupił polski przedsiębiorca Józef Draheim. Miejsce stało się Sopocie centrum spotkań polskiej arystokracji i ludzi zamożnych. Do dziś można tam oglądać fortepian, na którym grał Ignacy Paderewski. Hotel przetrwał zawieruchę wojenną, ale zmieniło się jego przeznaczenie. W 1945 roku pełnił rolę niemieckiego lazaretu. Po wojnie z budynku korzystało Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego a później także MSW, urządzając w nim dom wczasowy.

W 1992 roku pensjonat powrócił do rodziny Józefa Draheima, która zajmuje się „Edenem” do dziś. Właściciele od początku walczyli nie tylko o odzyskanie mienia, ale również o przywrócenie mu dawnej świetności. Dzięki dotacji gminnej z puli konserwatora zabytków miasta Sopotu pensjonat odzyskał dawny blask. Profesjonalne prace konserwatorskie i sztukatorskie, przywrócenie oryginalnej kolorystyki w tym pokrycie naturalną, wielobarwną miką, znalazło uznanie jurorów w konkursie „Modernizacja Roku 2016”. „Eden” jest w finale i walczy o pierwsze miejsce!

Zachęcamy do głosowania na sopocki pensjonat, które potrwa do 9 sierpnia. Aby zagłosować, należy odwiedzić stronę internetową modernizacji roku.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...