Unijne pieniądze na system ostrzegania przed zagrożeniami

Tablica opisująca inwestycję z udziałem środków unijnych na tle zbiornika retencyjnego.
Fot. Fotobank.PL/UMS

Przedmiotem projektu „Rozbudowa systemów informowania i ostrzegania o zagrożeniach, w szczególności powodziowych dla Gdańska i Sopotu” jest zbudowanie nowoczesnego, jednolitego, w pełni cyfrowego systemu alarmowania, który umożliwi skuteczne powiadomienie o zagrożeniu jak największej liczby mieszkańców Gdańska i Sopotu.

W Sopocie planowana jest:

  • Rozbudowa stacji pomiarowych monitorujących poziom wody na zbiornikach retencyjnych,
  • Budowa stacji meteo do obserwacji warunków meteorologicznych,
  • Budowa systemu informowania i ostrzegania o zagrożeniach,
  • Rozbudowa systemu alarmowania i ostrzegania o zakup i instalację syren alarmowych z wyposażeniem,
  • Rozbudowa istniejących syren elektroakustycznych do możliwości cyfrowego sterowania syrenami,
  • Budowa stanowiska dyspozytorskiego,
  • Konfiguracja systemu.

Sieć pomiarowa stanów wód w Sopocie będzie zlokalizowana na wylotach ze zbiorników retencyjnych potoków Kamiennego, Karlikowskiego i zbiornika retencyjnego i zbiornika retencyjnego dla zlewni kanalizacji deszczowej al. Niepodległości, ul. Armii Krajowej, ul. Kochanowskiego. Stacje pomiarowe opadów atmosferycznych usytuowane będą w zlewniach górnego i dolnego tarasu, potoków sopockich: Kamiennego (ul. Kolbergera, Haffnera) i Karlikowskiego (dolina reja, Karlikowo).

Budowa i uruchomienie hydrologiczno-meteorologicznej sieci pomiarowej pozwoli na wcześniejsze reagowanie służb w zakresie zarządzania kryzysowego podczas opadów o dużym natężeniu i w związku z tym występujące zalania terenów miejskich oraz przepełniania zbiorników retencyjnych. Zjawisko to obserwowane jest w ostatnich latach coraz częściej i wiązane jest z globalnym zjawiskiem ocieplenia klimatu. W perspektywie budowa takiego systemu pozwoli na budowę układu zdalnego sterowania pracą zbiorników retencyjnych (z mechanizacją pracy urządzeń sterujących napełnianie i otwieranie odpływów).

„Zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom jest dla nas najważniejszym zadaniem. Z żywiołem nie wygramy, ale jeśli możemy zminimalizować jego niszczące skutki, warto podjąć wszelkie działania” – komentuje Marcin Skwierawski, wiceprezydent Sopotu. 

Koszty realizacji projektu w Sopocie: ok. 170 700,00 zł, dofinansowanie unijne to 70 %.

Okres realizacji: sierpień 2017 – czerwiec 2018.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...