Wolny Związek Zawodowy wystawia w PGS

Portret kobiety namalowany przez Joannę Rusinek
Joanna Rusinek, bez tytułu, 125 cm x 135 cm, tempera, olej na płótnie, 2017

„Życie jest gdzie indziej” to tytuł nowej wystawy w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie, której wernisaż odbędzie się 28 września 2017 r. Wspólny projekt wystawowy Wolnego Związku Zawodowego, czyli Joanny Rusinek i Filipa Kalkowskiego, oglądać będzie można do 12 listopada.

„Życie jest gdzie indziej” – tytuł wydanej w 1973 r. powieści Milana Kundery stał się inspiracją dla najnowszego wspólnego projektu wystawowego Joanny Rusinek i Filipa Kalkowskiego. Już od czasu studiów na gdańskiej ASP występują jako Wolny Związek Zawodowy. Wolny, bo dobrowolny i nie wymuszany przysięgami. Para sopockich artystów pracuje równolegle, ich artystyczne światy, choć powstają w jednej pracowni, są całkowicie odmienne. Oboje eksplorują inne malarskie rejony, choć przywiązanie do tradycyjnego warsztatu widać wyraźnie u obojga.

Do wystawy dołączy również, na specjalne zaproszenie dyrektora PGS, najmłodszy członek rodziny, owoc wolnego związku, pierworodny syn Bruno, lat 7. Bruno od początku swojego życia uczestniczy w życiu zawodowym i artystycznym, czasami bierze również udział w pracy, w plenerach i bez wątpienia pozostaje nieformalnym, trzecim przedstawicielem WZZ. Dla jego założycieli obecność Bruna, od pewnego momentu planowania wystawy, stała się nieodzowna. Zatem Bruno Kalkowski wystawia!

Joanna Rusinek uczyniła tematem swej sztuki twarze kobiet. Rzec można, że to wielkie ograniczenie, jednak pod jej pędzlem uzyskuje wielkie bogactwo i różnorodność. Sama pisze o nich tak: „Projekt «Życie jest gdzie indziej» to cykl malarskich portretów, opowiadających o wewnętrznej transformacji. Fizjonomia twarzy to ukryte opowieści i dziedzictwo naszych przodków, minionych pokoleń, w których nieustannie próbujemy odszukać naszą tożsamość. Różnorodność i wielowarstwowość człowieka jest tworem, następstwem czasów, historii – które nieuchronnie determinują nasze życie. Bogactwo nastrojów, stanów, spojrzeń jest głównym elementem łączącym cały cykl malarski.”

Zupełnie odmiennie do tego samego projektu podszedł Filip Kalkowski, dobrze znany z realistycznych prac, które prezentuje już od lat. Tym razem postanowił się zmierzyć z inną przestrzenią i to w podwójny sposób: otworzył swoje obrazy na pejzaż, ten inspirowany prawdziwymi, zobaczonymi krajobrazami i przestrzeniami, ale równocześnie wzbogacił je o spojrzenie zaczerpnięte z własnej fantazji, wyobraźni, podświadomości. Otworzył zarówno swoje spojrzenie, jak powierzchnię swych płócien, na które wtargnęły pejzaże wyobrażone, czy może mówić dokładnie połączone – te realne z tymi fantazyjnymi.

 

„Życie jest gdzie indziej”
(Wolny Związek Zawodowy/ Joanna Rusinek i Filip Kalkowski)

  • kurator: Bogusław Deptuła
  • wernisaż: 28 września 2017 r. godz. 19.30
  • wystawa czynna od 29 września do 12 listopada 2017 (wt.-nd. w godz. 11.00-19.00)
  • Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie
  • plac Zdrojowy 2
Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...