Złota ławka na „małym monciaku”

wizualizacja widoku górnego odcinka ul. Boh. Monte Cassino z ustawionymi ławkami
prasowe IFAgroup

Pierwsza, złota ławka pojawiła już się na „małym monciaku” czyli odcinku popularnego deptaka znajdującego się pomiędzy torami, a Al. Niepodległości. O jej lokalizacji zadecydowali mieszkańcy Sopotu, głosując na projekt „Modernizacja i uatrakcyjnienie ciągu pieszego ul. Bohaterów Monte Cassino pomiędzy przejściami podziemnymi” zgłoszony w Budżecie Obywatelskim. Ale to dopiero początek zmian, które obejmą odcinek między tunelami na ulicy Bohaterów Monte Cassino.

Docelowo na tym odcinku ustawionych będzie 5 ławek w których znajdą się 3 kwietniki. Prócz kwietnych ławek, ustawione zostaną kosze na śmieci i stojaki rowerowe. Wszystkie elementy małej architektury utrzymane będą według tej samej linii projektowej.

Dziś, 21 marca odbyło się spotkanie z wnioskodawcą projektu oraz okolicznymi mieszkańcami i przedsiębiorcami. Miasto przedstawiło swoje propozycje, mieszkańcy zgłaszali swoje uwagi i propozycje dotyczące nie tylko deptaka, ale również najbliższej okolicy. Pierwotnie nie planowano nowych koszy na śmieci, ale urzędnicy dali się przekonać mieszkańcom, że dobrze, by projekt był spójny, a elementy pasowały do siebie. Również, na wniosek mieszkańców, ławki będą podświetlane od spodu łańcuchami led, a wymieniane w przyszłości oświetlenie uliczne, będzie miało większą moc.

„Pomysł mieszkańców okazał się na tyle dobry, że postanowiliśmy nie poprzestać na jednej ławce wygłosowanej w Budżecie Obywatelskim. Projekt rozrósł się o kolejne elementy mebli miejskich i z zaplanowanych 30 tysięcy, docelowo wyniesie 260 tys. zł. Ale dla nas najważniejsze jest to, że cały zrewitalizowany kwartał, powstawał w uzgodnieniu z mieszkańcami i gastronomikami, że jest akceptowany. Uzgodniliśmy, że również ogródki gastronomiczne znajdujące się między tunelami, będą miały spójny wygląd. Jestem przekonany, że wspólnie tworzymy śliczny zakątek naszego miasta” – informuje Marcin Skwierawski wiceprezydent Sopotu, który uczestniczył w spotkaniu.

Projektantem jest  IFA Kamil Domachowski, IFAgroup, zaś realizować projekt będzie sopocki Zarząd Dróg i Zieleni.

Zakładamy, że projekt będzie zrealizowany do końca tego roku. Pierwsza ławka wraz z kwietnikiem jest prototypem, zarząd dróg na jej podstawie zleci wykonanie kolejnych i choć każda ławka ma inny kształt to budowa pierwszej pokazała, lepsze niż zakładano, rozwiązania techniczne. Obecnie „mały monciak” funkcjonuje jako przejście komunikacyjne, docelowo ma być kolejnym, przyjaznym miejscem zarówno dla mieszkańców jak i gości. Pragniemy by to miejsce stało się następnym „pocket parkiem” podobnym do placu potocznie zwanego Jasia Rybaka.

Podstawa ławki pokryta została mosiężną powłoką, która przypomina żółte złoto. Ma to nawiązywać do szlachetnego charakteru kurortu. Z góry siedzisko wykończone jest drewnem egzotycznym, które zapewni wieloletnią eksploatację. Kwietnik zostanie obsadzony jak tylko pozwolą na to warunki atmosferyczne. Zakłada się sezonową wymianę roślin tak, aby cieszyły oczy przez cały rok. Kształty ławek zostały tak zaprojektowane, aby nie kolidowały z ogródkami gastronomicznymi, a z drugiej strony samodzielnie tworzyły harmonijną całość tworząc nowe, charakterystyczne miejsce na mapie Sopotu.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...