Sopotkowo – przyjazny dom dla zwierząt. 33 boksy dla psów i 16 dla kotów

Budynki nowego schroniska dla bezdomnych zwierząt w Sopocie
Fot. Fotobank.PL/UMS

Latem bezpańskie psy i koty z sopockiego schroniska trafią do nowego obiektu. Inwestycja jest już na ukończeniu. Oddanie do użytku nowego schroniska opóźniło się, ale nie z winy wykonawcy. Podczas prac ekipa budowlana dwukrotnie trafiła na niewybuchy, znaleziono również ludzkie szczątki z czasów II wojny światowej. To wszystko, plus zalanie i mróz w marcu spowodowało, że budowa prawdopodobnie zakończy się do 30 maja. Potem nastąpią odbiory różnych służb.

Budowa nowego schroniska dla bezdomnych zwierząt została podzielona na dwa etapy. W ramach inwestycji w I etapie powstało siedem budynków: administracyjny, zaplecza techniczno-gospodarczego, opieki weterynaryjnej (w tym mały szpital dla zwierząt), budynek dla obsługi schroniska, dwa budynki zespołów boksów dla psów, jeden budynek zespołu boksów dla kotów oraz woliera dla ptaków.

W nowym schronisku będzie 16 boksów dla kotów: 12 stałych (dla 8-10 kotów każdy) i 4 z przeznaczeniem na kwarantannę. W obecnie działającym schronisku jest 9 boksów dla kotów.

Boksy dla psów znajdujące się z nowej lokalizacji są większe, z oddzielnymi wybiegami, z ogrzewaniem podłogowym. Warunki dla zwierząt będą komfortowe. W starym schronisku jest 37 boksów dla psów, w nowym będzie ich 33 (dla maksymalnie 3 psów w każdym), w tym pobytowe, na kwarantannę, dla chorych psów oraz  dla samic z małymi. Dodatkowo ze starego schroniska przeniesionych zostanie 12 boksów zewnętrznych, których stan techniczny na to pozwala.

W II etapie, zgodnie z projektem, pozostały do wybudowania jeszcze trzy budynki: budynek administracyjny (część edukacyjna), budynek zaplecza oraz budynek zespołu boksów dla psów (dodatkowy). Czy taka będzie potrzeba, czas pokaże. Na dziś dodatkowe budynki nie są potrzebne, ponieważ ta liczba zwierząt, która jest w schronisku, znajdzie schronienie w wybudowanych pomieszczeniach.

Jeśli po przenosinach sytuacja się zmieni, mniej osób będzie zabierało zwierzęta ze schroniska, wówczas prezydent Sopotu zwróci się do Rady Miasta, by rozważyła możliwość wydania kolejnego miliona zł na budowę dodatkowego pawilonu.

Polityka związana z prowadzeniem tego typu obiektów jest taka, by jak najwięcej zwierząt trafiało do adopcji. Dlatego też rotacja w ośrodku jest duża, a zwierzęta przechodzą do nowych domów.

Obecnie funkcjonujące schronisko zajmuje powierzchnię 2500 m kw., nowe schronisko będzie działać na 7777 m kw.

Udogodnienia nowego miejsca to: poprawa warunków bytowych dla zwierząt, większe pomieszczenia z podgrzewaną podłogą, zaplecze leczniczo-weterynaryjne dla zwierząt (nie było takiego w starym schronisku, leczenie laboratoryjne odbywało się w kontenerze). W obiektach zainstalowana jest wentylacja, ściany oraz sufit są wyizolowane. Schronisko otoczone jest doskonałą przestrzenią, która pozwoli wyprowadzać psy na spacer na zewnątrz. Będą także: dogodny dojazd dla wolontariuszy i osób odwiedzających schronisko, miejsca parkingowe, przystanek autobusowy.

Obecnie w schronisku znajduje się 46 psów i 40 kotów. Rocznie do adopcji trafia średnio 180 psów i 150 kotów.

W parlamencie trwają prace nad przygotowaniem przepisów o obowiązkowym czipowaniu psów i stworzeniu jednej bazy o ich właścicielach. To rozwiązanie może bardzo ograniczyć porzucanie psów lub pomóc w odnajdywaniu ich właścicieli.

Obiekty obecnie działającego schroniska dla bezdomnych zwierząt w Sopocie są w złym stanie technicznym. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, nie można go przebudować. Dlatego też Gmina podjęła decyzję o budowie nowoczesnego schroniska w innym miejscu. W drodze konsultacji społecznych wypracowano z mieszkańcami kompromis co do miejsca jego lokalizacji. Umowa z sąsiadem obecnego schroniska dała możliwość dofinansowania w połowie tej drogiej inwestycji.

 

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...