Amfibia dla osób z niepełnosprawnością ruchową

Dziewczyna i dwoje opiekunów testują w wodzie specjalną amfibię dla osób z niepełnosprawnością
Fot. Fotobank.PL/UMS

Z myślą o różnych potrzebach swoich mieszkańców Sopot kupił sprzęt umożliwiający wjazd do wody i kąpiel osobom niepełnosprawnym. Specjalny wózek-amfibia jest wyposażony w szerokie koła i pływaki, co pozwala na unoszenie się na wodzie. Wózek jest wciągany do wody pod nadzorem Sopockiego Wodnego Pogotowia Ratunkowego, na terenie miejskiego kąpieliska strzeżonego przy wejściu nr 23.

Amfibia została kupiona za 8670 zł przez miasto, zaś jej użytkownikiem jest Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Korzystanie ze sprzętu jest bezpłatne. Z uwagi na komfort użytkowników zalecamy wcześniejszą rezerwację telefoniczną pod numerem tel. 609 680 820 lub 58 550 12 15. Z amfibii można korzystać codziennie w godz. 10.00-16.00 (do 1 lipca do godz. 17.30).

Wejście nr 23 na miejską strzeżoną plażę wyposażone jest również w podest dla wózków – osób z niepełnosprawnością oraz niemowląt i dzieci.

Prócz miasta również niektórzy dzierżawcy przygotowali podobne udogodnienia na użytkowanych przez siebie plażach.

Na plaży hotelu Haffner (wejście nr 14) do dyspozycji jest:

  • pojazd dla osób niepełnosprawnych przy portalu wejściowym,
  • ścieżki komunikacyjne i tarasy (wykonane z desek kompozytowych) pozwalające na swobodny przejazd wózkiem inwalidzkim,
  • toaleta przystosowana dla osób niepełnosprawnych.

Plaża hotelu Sheraton – zainstalowany jest dodatkowy podest umożliwiający osobom poruszającym się na wózku inwalidzkim dotarcie w głąb plaży publicznej w odległości około 15 metrów od linii brzegowej. W tym roku tak udało się złożyć układ podestów, że wyeliminowano potrzebę instalacji schodów i zamontowano zjazd, który swobodnie może być wykorzystywany przez osoby niepełnosprawne. Do toalety wkrótce zainstalowany będzie podjazd, by osoby poruszające się na wózku mogły w pełni skorzystać z wszystkich usług.

Sofitel Grand Sopot – osoby niepełnosprawne mają możliwość wjechania na plażę po wyznaczonej ścieżce, specjalnych toalet nie ma wyznaczonych, natomiast obsługa służy pomocą w razie potrzeby.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...