Aktualności

Sopockie wspomnienia „Inki” – projekcja filmu i dyskusja

„Inka 1946. Ja jedna zginę” – spektakl telewizyjny Sceny Faktu Teatru Telewizji z 2006 wg scenariusza Wojciecha Tomczyka, opowiadający o mordzie sądowym na sanitariuszce Danucie Śledszikównie z 5 Brygady Wileńskiej AK będzie wyświetlony w czwartek, 25 sierpnia o godz. 18.00. Po projekcji filmu zapraszamy na dyskusję z konsultantami historycznymi pracującymi przy produkcji spektaklu: Waldemarem Kowalskim i Piotrem Szubarczykiem oraz Joanną Cichocką – Gula redaktor odpowiedzialny za produkcję spektaklu. Na projekcję filmu zaprasza Prezydent Sopotu do Sopoteki, Galerii Kultury Multimedialnej (ul. T.Kościuszki14). Teatralna Inka – Danuta Siedzikówna – przeżyła śmierć matki zamordowanej przez gestapo w Białymstoku w 1943. Ojciec zmarł w Teheranie po opuszczeniu sowieckiego łagru. Osierocone siostry, Inkę i jej rodzeństwo, wychowywała babcia. Bohaterka była sanitariuszką AK. Została skazana na karę śmierci za przyłączenie się do oddziału majora Szndzielarza ps. Łupaszko, podporządkowanego legalnym władzom Rzeczypospolitej na uchodźstwie. Sędziowie oparli się na fałszywych zeznaniach milicjantów, zresztą nie do końca ją obciążających. W grypsie do babci Siedzikówna napisała: "Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się jak trzeba".    

Mistrzostwa Polski Katamaranów Sopot 2016 - relacja

W dniach 19 – 21 sierpnia odbyły się w Sopocie Mistrzostwa Polski Katamaranów 2016. W ciągu 3 dni regat odbyły się wszystkie zaplanowane wyścigi dla wszystkich klas pomimo, że pierwszego dnia regat warunki wiatrowe były bardzo trudne i Komisja Regatowa musiała wielokrotnie przestawiać trasę. W klasie Hobie Cat 16 SPI startowała młodzież z UKS NAVIGO Sopot Catamaran Youth Team Poland. I miejsce w tej klasie zajęła załoga: Tymoteusz Cierzan i Oskar Niemira, która tym wynikiem wygrała eliminacje do Młodzieżowych Mistrzostw Świata mających się odbyć pod koniec roku w Nowej Zelandii. II miejsce zajęli: Łucja Wróblewska i Filip Ronkiewicz, a III miejsce – Dominique Bohdziewicz i Anna Świtajska. W klasie F-18 wygrała załoga: Krzysztof Bassak, Piotr Siciński z YKP Warszawa, II miejsce zajęli Marcin Kamiński i Kaja Szulakowski z UKS NAVIGO Sopot a trzecie miejsce – Michał Surowiec i Jerzy Białek również z UKS NAVIGO Sopot. W klasie OPEN zwyciężyli Seweryn i Marta Krajewscy z UKS NAVIGO Sopot, II miejsce zajęli Dariusz Grzegorzek i Andrzej Więckiewicz z UKS NAVIGO Sopot, a trzecie miejsce zajęła załoga Aleksandra Jędrycza i Katarzyna Piernicka z UKS NAVIGO Sopot, zwyciężając jednocześnie klasyfikację OPEN JUNIOR. II miejsce w klasie OPEN JUNIOR zajęli Paulina Kałuszyńska i Maciej Trocha. W bardzo widowiskowej klasie A, w której Polacy należą do światowej czołówki walka o podium była bardzo zacięta. Pierwsze miejsce zajął Tymoteusz Bendyk z UKS NAVIGO Sopot, II miejsce zajął Jacek Noetzel z UKS NAVIGO Sopot a trzecie miejsce zajął Chris Rashley z Royal London Yacht Club Wielka Brytania. W tej klasie wyróżniono także trzech pierwszych Juniorów: Jakuba Surowca, Marcina Badzio i Andrzeja Senkusa z UKS NAVIGO Sopot oraz pierwszego Mastersa (Jacek Noetzel UKS NAVIGO Sopot), pierwszego Grand Mastersa (Jarosław Bętkowski RJKP Poznań) i pierwszą kobietę (Ewa Górska UKS NAVIGO Sopot).  

Ruszył kolejny festiwal Literacki Sopot

  Dziś w Sopocie rusza piąta edycja wielkiego literackiego święta  W tym roku tematem przewodnim festiwalu Literacki Sopot jest literatura izraelska i relacje kulturowe pomiędzy Izraelem, a Polską. Organizatorzy, Miejska Biblioteka Publiczna oraz Miasto Sopot, zadbali, aby każdy z uczestników znalazł coś dla siebie. Festiwal bowiem ma za zadanie nie tylko promowanie czytelnictwa wśród mieszkańców Sopotu oraz licznie odwiedzających go turystów, ale również wspieranie innych gałęzi kultury jak teatr, film czy muzyka. Jak podkreśla Joanna Cichocka-Gula, wiceprezydent Miasta Sopot – „Chcemy umożliwić polskiej publiczności spotkanie z uznanymi izraelskimi pisarzami, których książki dostępne są w naszych księgarniach lub których premiery odbędą się podczas festiwalu”.    

Miłość Ci wszystko wybaczy – przedwojenne szlagiery w podziękowaniu Sopocianom za udany sezon

Festiwal Jazz Wolności

Pięć polskich zespołów jazzowych będzie rywalizować o Grand Prix Festiwalu Jazz Wolności 2016 powered by LOTOS. Finałowy koncert odbędzie się w sobotę, 27 sierpnia przy molo w Sopocie.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...