Opłata uzdrowiskowa i legalne kwatery

Ludzie spacerujący latem po molo
Fot. Fotobank.PL/IMS

Przed nami kolejny sezon i wizyty turystów w naszym mieście. Przypominamy, iż zgodnie z Uchwałą Rady Miasta Sopotu, każda firma/osoba, która prowadzi działalność związaną z wynajmem pokoi, kwater i apartamentów zobowiązana jest do pobrania opłaty uzdrowiskowej od nocującego turysty.

Dzięki tym funduszom możemy dbać o rozwój naszego uzdrowiska. Warto pamiętać o tym, że uzbieraną kwotę tak naprawdę pomnożymy przez dwa – drugie tyle Sopot dostanie bowiem z budżetu państwa na działania wspierające rozwój uzdrowiska. Czyste plaże, rozbudowa ścieżek rowerowych, nowe ławeczki, place zabaw, atrakcje turystyczne, duża ilość zieleni i piękne odrestaurowane kamieniczki to dodatkowe atuty kurortu, które możemy finansować dzięki pobranej opłacie uzdrowiskowej. Do pobierania opłaty uzdrowiskowej zobowiązani są wszyscy oferujący miejsca noclegowe. W 2018 r. stawka opłaty uzdrowiskowej wynosi 4,30 zł. Wszelkie informacje związane z poborem opłaty uzdrowiskowej można uzyskać pod numerami telefonów: 58 521 36 46 oraz 521 36 48.

W zamian za uiszczoną opłatę uzdrowiskową turysta może odebrać Kartę Turysty, uprawniającą go do zniżek w wielu instytucjach kultury, restauracjach czy na molo. Karty wydawane są przez Informację Turystyczną Sopot (pl. Zdrojowy 2 oraz ul. Dworcowa 4). Właściciele obiektów noclegowych mogą także sami odebrać czyste druki i wydawać Karty swoim gościom.

Przypominamy również o obowiązku rejestracji obiektów noclegowych, jaki nakłada ustawa o usługach turystycznych. Zaszeregowania obiektów hotelarskich (m.in. hotele, motele, pensjonaty, kempingi) do poszczególnych rodzajów i ich ewidencję prowadzi Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, Departament Turystyki i Promocji (tel. 58 32 68 357). Nazwy obiektów hotelarskich podlegają ochronie prawnej. Oznacza to, iż nie można używać nazw hotel, pensjonat w formie podstawowej ani modyfikowanej, bez zgody Urzędu Marszałkowskiego.

Usługi hotelarskie mogą być również świadczone w innych obiektach: pokojach gościnnych, apartamentach, willach, hostelach. Ewidencja tych obiektów prowadzona jest w Biurze Promocji i Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta (tel. 58 521 37 82). Osoby prowadzące działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług hotelarskich zobowiązane są do wypełnienia wniosku o wpis do ewidencji. W rezultacie obiekt zostanie zarejestrowany w gminnej ewidencji obiektów świadczących usługi hotelarskie.

Natomiast osoby fizyczne, które wynajmują kwatery turystom, prosimy o zgłoszenie tego w Stowarzyszeniu Turystycznym Sopot. STS prowadzi portal Legalne kwatery, stworzony w celu weryfikacji obiektów noclegów. Ze względu na przypadki oszustw i wynajmu nieistniejących apartamentów, zwłaszcza w okresie letnim, otrzymujemy dużą liczbę zapytań dotyczących istnienia kwater pod danym adresem. Dopisanie obiektu do bazy legalnie funkcjonujących pozwoli gościom na spokojną rezerwację oraz podniesie wiarygodność kwatery.

źródło: Sopot.pl