Po wichurze na Kaszubach – pomoc wciąż potrzebna poszkodowanym

Samochód wypakowany darami dla poszkodowanych podczas nawałnicy
Fot. materiały UMS

Cały czas Sopot i jego mieszkańcy różnymi kanałami przekazują pomoc ofiarom nawałnic, które przeszły nad Kaszubami w nocy z 11 na 12 sierpnia.

W poniedziałek, 21 sierpnia, z sopockiego Zarządu Dróg i Zieleni ponownie pojechało trzech pilarzy, którzy na terenach zniszczonych przez wichurę będą pracować do środy. Jeśli będzie taka potrzeba, zostaną dłużej, ale zadecydują o tym już lokalne władze. Poszkodowanym pomagają także funkcjonariusze sopockiej Państwowej Straży Pożarnej – jeden samochód terenowy z czwórką ludzi.

Od 17 sierpnia troje pracowników socjalnych z Sopotu wspiera pracowników Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Czersku. Zostają na miejscu do końca 23 sierpnia (środa), natomiast również w środę z MOPSU wyjadą kolejne trzy osoby: jedna do Czerska (pomoc administracyjna przy wydawaniu decyzji) oraz dwóch pracowników socjalnych do Brus. Druga zmiana na razie zostanie do soboty.

Prezydent miasta Jacek Karnowski poprosił proboszczów sopockich parafii o udostępnienie informacji o zbiórce darów dla poszkodowanych. Mieszkańcy bardzo chętnie na ten apel odpowiedzieli. Kolejny transport w środę, 23 sierpnia, wyjedzie nie tylko do gminy Czersk,ale również do Brus. Z informacji uzyskanych z Brus wynika, że wciąż jest tam potrzebny sprzęt do sprzątania: wodery, rękawice, mopy, wiadra, miotły, łopaty, grabie, papier, czyściwa, worki do śmieci – duże; środki czystości: proszki, mydła, płyny do czyszczenia, szmaty do podłóg; plandeki, baterie, latarki, jednorazowe naczynia i sztućce, ręczniki papierowe, bielizna pościelowa i koce (nowe), naczynia i sprzęt kuchenny. Zbieramy również  żywność suchą z długim terminem przydatności do spożycia, konserwy, napoje i batony energetyczne.

Podczas odbywającego się w weekend w Operze Leśnej festiwalu Top of The Top Sopot 2017 wolontariusze zebrali do puszek ponad 8800 zł. Również telewidzowie TVN byli informowani przez trzy festiwalowe dni o zbiórce organizowanej bezpośrednio na konto Urzędu Miasta w Czersku.

Miasto wspólnie z właścicielem campingu Camp & Sail Sopot 34 w Sopocie zaproponowało zorganizowanie pobytu dzieci z gminy Czersk.Właściciel campingu oferuje bezpłatny pobyt dla 20 osób wraz z programem nauki żeglarstwa w dniach od 26 sierpnia do 1-2 września (6-7 dni). Organizację i koszty posiłków poniosłoby miasto. Bazą żywieniową mogłaby być SP 8. Czersk w środę ma przedstawić nam informację, czy są chętni.

Serdecznie dziękujemy mieszkańcom Sopotu za okazane serce i pomoc oraz firmom, które aktywnie włączyły się w akcję pomocy.

Czytaj również:

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
1) Administrator wyznaczył Inspektora Ochrony Danych,
e-mail: violetta.chmielak@um.sopot.pl
2) Dane osobowe przetwarzane będą w celu:
Realizacji zakresu działania i zadań ustawowych, o których mowa w Art. 7.1 Ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U. 2017.1875 t.j.) oraz Art. 4 Ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (Dz.U. 2017.1868 t.j.).
3) Pani/Pana dane osobowe będą lub mogą być przekazywane wyłącznie podmiotom uprawnionym do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa.
4) Podawane dane osobowe będą przechowywane przez okres niezbędny do realizacji wskazanych w pkt. 2 celów, a po tym czasie przez okres oraz w zakresie wymaganym przez przepisy prawa.
5) Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych, sprostowania, ich usunięcia, ograniczenia przetwarzania a także prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz do przenoszenia danych.
6) Posiada Pani/Pan prawo do złożenia skargi do organu nadzorczego.
7) Podanie danych osobowych jest wymogiem ustawowym, wynika z realizacji obowiązków wynikających z przepisów prawa.
8) Pana/Pani dane osobowe nie podlegają zautomatyzowanemu podejmowaniu decyzji.